Táborská dohrávka – dvě těsné prohry

2. prosince jsme v pátek odpoledne vyrazili do Tábora. Nejprve jsme v Plzni naložili Matěje Křivku a poté jsme za hustého sněžení pokračovali do oblíbeného hotelu Grand v Táboře. Sestava byla sice kompletní, ale s malým otazníkem. Honza Rudlof v pátek absolovoval závěrečnou v tanečních a tak za námi přijeli s Jáchymem až v sobotu ráno. Soupeř z QCC Č. Budějovice neponechal nic náhodě a nastoupil v téměř kompletním složení.

Utkání bylo od začátku velmi vyrovnané. První bod přinesl pro tým Míra Jandečka na 6.šachovnici. Ve střední hře španělské se lépe orientoval než soupeř a trvalým tlakem na černou pozici získal pěšce a s ním i pěknou výhru. Bohužel vedle sedící Honza Rudlof zcela nevyrovnal a s ubývajícím časem na hodinách přehlédl soupeřovu kombinaci, po které ztratil materiál a srovnal stav zápasu na 1-1. Na první šachovnici Adamova soupeřka postupně zvyšovala tlak na královské křídlo černého a i přes vynalézavý odpor černý pozici neudržel. Rázem prohráváme 1-2. Další dvě partie skončily téměř zároveň. Denisa bílými v zavřené sicilce proti výborně hrající soupeřce nezvládla střední hru a musela odevzdat figuru. V partii ovšem nesložila zbraně a vynalézavou hrou dotlačila soupeřku k chybnému vrácení figury. Když už byla remíza téměř na dosah, nechala stát Denisa v oboustranné časové tísni věž ☹. Jáchymovi vyšla na druhé šachovnici příprava a sezobnul si v zahájení pěšce. Soupeř začal hledat v nestejných střelcích aktivní protihru a Jáchym se bránil zbytečně pasivně. Vrátil pěšce zpátky, ovšem s horší pozicí. Naštěstí černý hledal dlouho cestu k získání výhody, v časové tísni zapomněl na hodiny a spadnul na čas. Stav byl tedy 2-3 a o všem rozhodovala partie na 3.šachovnici.  Matěj Křivka držel černými dlouho vyrovnanou pozici. Soupeř neprorazil s útokem, nevydržel napětí a přešel do koncovky. Ta se ale ukázala být lepší pro Matěje, který získal pěšce s vyhranou pozicí. V časové tísni přešel několikrát kolem snadné výhry a nakonec dovolil bílému se vysmeknout. Partie skončila remízou a zápas jsme prohráváli 2.5-3.5.

QCC České Budějovice – Sokol Domažlice 3.5-2.5

1809    Nagyová         1:0       Rudlof A.         1439

1792    Švejda             0:1       Handlovský     1523

1645    Smola              1/2      Křivka              1514

1696    Havelková       1:0       Dominiková    1292

1531    Gregor            1:0       Rudlof J.          1277

1069    Bajgar             0:1       Jandečka         1165

V odpoledním zápase jsme nastoupili jako domácí proti týmu ŠACHklub Tábor. Soupeř nebyl v tak kompletní sestavě jako Č. Budějovice, ale povzbuzený dopoledním vítězstvím s Klatovami nastoupil s odhodláním vyhrát zápas i s námi.

Jako první skončily tradičně partie na posledních dvou šachovnicích. Míra Jandečka získal černými v caro-kannu drobnou výhodu, kterou ale nedokázal vystupňovat a partie skončila remízou ve vyrovnané dámské koncovce. Honza Rudlof nerozehrál zahájení nejpřesněji, ve střední hře ztratil kvalitu a přes houževnatý odpor partii prohrál. Jeho bratr Adam měl na první šachovnici soupeře nejtěžšího. Silný David Hák neztratil v sezóně ani půl bod. Adam na něj vyrukoval s aktivní hrou, ale stačila jedna chyba a bylo po partii. V tom okamžiku jsme prohrávali 0.5-2.5 a vypadalo to s námi velmi bledě. Naději na zvrat v zápase vybojoval Matěj Křivka. Mírnou výhodu ze zahájení přeměnil v trvalý tlak na černou pozici, který vyvrcholil útokem na krále. Snížili jsme na 1.5-2.5 a s optimismem jsme sledovali poslední dvě partie. Jáchym Handlovský ztratil při přechodu ze střední hry do koncovky pěšce, ale přesnou obranou převedl partii do věžovky. Když soupeř nepokračoval přesně, získal Jáchym teoretickou remízu. Bohužel poslední chybu udělal náš hráč a partii studiově prohrál. Denisa za stavu 1.5-3.5 už pouze korigovala prohru v zápase. V zahájení získala pěšce, a tak zkušená soupeřka začala útočit na černého krále. Denisa zazmatkovala a ztratila figuru. Ovšem jako v dopolední partii nic nezabalila, houževnatou obranou obrala nepřesně hrající soupeřku zpět o figuru a po dalších chybách unavené soupeřky dovedla partii po více než 4 hodinách k výhře. V utkání jsme tedy prohráli nejtěsnějším rozdílem a kromě špatné nálady nás ještě čekala pozdní cesta domů zasněženými silnicemi.

Sokol Domažlice – ŠACHklub Tábor 2.5-3.5

1439    Rudlof A.         0:1       Hák                 2095

1523    Handlovský     0:1       Martinkovič    1518

1514    Křivka              1:0       Tejnor             1422

1292    Dominiková    1:0       Mácová           1210

1277    Rudlof J.          0:1       Kukla               1350

1165    Jandečka         1/2      Mrázik             1158

Tabulka po třetím kole nevypadala příliš lichotivě. Naštěstí nebylo moc času přemýšlet nad naším umístěním, protože již za týden jsme odjížděli do Č.Budějovic na zápasy proti VŠTE.

Tabulka po 3.kole

1. ŠK 64 Plzeň A                      9          16

 2. TJ Bohemians Praha          9          15,5

 3. ŠACHklub Tábor                9          10,5

 4. ŠK Líně                              6          12 

 5. KŠ Říčany 1925 C               6          10,5

 6. QCC České Budějovice      6          9,5

 7. ŠA VŠTE Č. Budějovice A    3           9,5

 8. SK OAZA Praha                  3           7,5

 9. ŠK Sokol Klatovy                1            8

 9. TJ Sokol Domažlice            1            8

 11.ŠK64 Plzeň B                     0            0,5

 11. ŠA VŠTE Č. Budějovice B 0            0,5

Partie z obou zápasů zde: https://drive.google.com/file/d/1dj0ppopSbv12rhVkeledzegw6U5cDI_d/view?usp=sharing

Momentka z útkání proti ŠACHklubu Tábor: zprava Míra Jandečka, Honza Rudlof, Denisa, Matěj Křivka, Jáchym a Adam Rudlof

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *