Hořkosladké mistrovství Čech

Na konci října se uskutečnilo tradiční mistrovství Čech do 16 let. Hrály se 3 mistrovské turnaje (HD12, HD14 a HD16). A výprava z Plzeňského kraje byla velmi početná, startovalo hned 30 našich svěřenců. Chlapci si postup na mistroství museli vybojovat v krajském přeboru, pro dívky byl turnaj otevřen. Na poslední chvilku se nám podařilo získat řadu divokých karet, a tak se turnaje mohli zúčastnit i Vojtěch Jančík, bratři Ježkové či Jan Bukvaj. Prvních osm (chlapců) v každé kategorii postupuje na MČR, děvčata mají účast otevřenou. Pojďme po stopách dramatického turnaje… Povedlo se někomu získat medaili? A dokázal někdo postoupit?

HD12

V této kategorii to byl úžasný boj a neskutečné drama. Začneme hned dvěma úžasnými zprávami: Anežka Nová skončila na fantastickém 6. místě celkově (a de facto si tak vybojovala i postup na MČR mezi chlapci) a v kategorii děvčat byla nejlepší, stala se tak mistryní Čech do dvanácti let. Radost je o to větší, že Anežka si toto umístění naprosto zasloužila, protože hrála výborně a po celou dobu turnaje hrála v jeho popředí. Ještě poznamenejme, že Anežka byla nasazená až jako číslo 25. Druhou výtečnou zprávou je postup Adama Rudlofa, po prohře v pátém kole to s ním nevypadalo příliš dobře, pak se ale zvedl a zabojoval a nakonec mu v posledním kole stačila remíza právě s Anežkou. Adam tak obhájil své nasazení, skončil sedmý a vybojoval si postup na republiku!

Pokračování je bohužel sportovně velice smutné. Bylo neuvěřitelné, kolik našich hráčů reálně bojovalo o postup. Vždyť po 8 kolech jsme měli mezi 13 nejlepšími hned 5 našich svěřenců. Makar Honcharov, Matěj Křivka (tomu při jisté konstelaci výsledků mohla stačit i remíza) i Jiří Ježek ale museli v posledním kole bezpodmínečně vyhrát, a to se bohužel ani jednomu nepodařilo. Nejsmutnější příběh napsal čtvrtý nasazený Matěj Křivka. Ten hrál celý turnaj naprosto skvěle a po sedmi kolech byl druhý, v osmém kole však s bílými kameny prohrál a v kole posledním musel vyhrát. Svoji soupeřku černými zcela přehrál a po osmnácti tazích mohlo být hotovo. Jenže pak přišel osudný devatenáctý tah, chvilka nepozornosti, možná ztráta koncentrace či podcenění soupeřčiných možností. Partie byla po onom devatenáctém tahu zničehonic prohraná… Matěj tak byl po dvou prohrách v posledních dvou kolech odsunut „až“ na devatenácté místo. Taková malá sportovní tragédie, přesto těch pozitiv v Matějových partiích bylo více.

Dalším nešťastníkem byl druhý nasazený Makar Honcharov. Tomu se v turnaji příliš nedařilo a zapsal poměrně dost remíz, vyhrál však v kole sedmém i osmém a dotáhl se mezi nejlepší. Vzhledem ke špatnému pomocnému hodnocení ale v posledním kole musel vyhrát černými. Ve složité pozici ale nepokrčoval správně a hrubě chyboval, z výhry se tak radoval soupeř a pro Makara zbyla nepostupová 14. příčka. O tom, že o postup bude bojovat až 48. nasazený Jiří ježek, o tom se mi ani nesnilo, zvláště když odstartoval jedním bodem ze tří partií. Pak však Jirka 4x v řadě vyhrál (z toho dvakrát v řadě v pěšcové koncovce) a rázem se zařadil do užšího výběru možných postupujících. První krach ale přišel v osmé partii, kdy Jirka nevyhrál s věží více; na jeho obranu musím dodat, že vzniklá pozice nebyla úplně samozřejmá. Kdyby Jirka vyhrál, utkal by se v kole devátém s Makarem o postup. Minimálně jeden (pravděpodobně právě jeden) by z této dvojice postoupil určitě. Na Jirku čekal tedy boj o postup v kole posledním. Kdo s koho. Jirka v úvodu partie přehlédl zisk pěšce a postupně se dostal do špatné pozice. Soupeř ale obětoval dva pěšce a pozice se rázem vyrovnala. Jirka však jednoho pěšce nevrátil a zkusil udržet výhodu dvou pěšců. Bohužel za tuto „chamtivost“ byl potrestán bílý král, který se dostal do matových problémů. I na Jirku tak zbyly jen slzy pro pláč, zatímco jeho soupeř se může radovat z postupu…

Ve společném turnaji HD12 startovalo 89 šachistů. A jak si vedli všichni naši svěřenci? O tom Vám poví následující tabulka…

HD14

Ve čtrnáctkách bojoval o postup jen čtvrtý nasazený Jan Váňa. Honzovi se v turnaji ale příliš nedařilo, výsledky neodpovídaly jeho nasazení. Dvě výhry v sedmém a osmém kole vyšvihly Honzu na osmé místo a reálný boj o postupové příčky. Bohužel finiš dokončen nebyl, Honza v poslední partii překročil čas a prohrál. Objektivně dodejme, že v době pádu praporku, byla pozice již prohraná, ale přesto neměl bílý před sebou snadnou cestu. Remíza by posunula Honzu na deváté místo…

Zajímavý turnaj odehrál i Vít Bludský. Ten nejprve v prvním kole porazil nasazenou pětku, a když vyhrál ještě ve druhém kole, vyšvihl se velmi vysoko. Pak však přišlo hluboké vystřízlivění v podobě čtyř proher v řadě. Vít se ale namotivoval na blicáku, který se konal právě po šestém kole. Tam zahrál výborně a nakonec se povedlo zafinišovat i v hlavním turnaji třemi výhrami. Celkem to stačilo na 21. příčku.

Ve společném turnaji HD14 startovalo symbolických 64 šachistů. Tabulka níže prozradí, jak se dařilo všem našim zástupcům…

HD16

Drama se šťastným koncem pro dva naše hráče na nás čekalo v kategorii nejstarších. V něm byli po osmi odehraných kolech těsně na postupových příčkách Artem Mametev, Vít VilímekMatyáš Roubal (ten má navíc zajištěno mistrovství ČR do čtrnácti let). Poslední kolo svedlo druhé dva jmenované za společný stůl, Artem zase bojoval o postup s Janem Součkem. Hrálo se kdo s koho, remíza nestačila nikomu. Nakonec vyhráli Vít s Artemem, a mohli se tak radovat z postupu, postupně oba skončili na pátém a šestém místě, na Matyáše zbyla příčka patnáctá. Jak již ale bylo řečeno, ani Matyáš smutnit nemusí, protože toho mistrovství ČR bude čekat rovněž.

Za svůj výkon v turnaji byla odměněna bronzovou medailí Adéla Janoušková mezi dívkami, té se povedlo uhrát 50 % bodů, zvláště bílými figurami získávala cenné body. Celkově Adéla vylepšila své nasazení o dvanáct míst, v turnaji skončila na velice pěkném třicátém místě, v prvním kole velmi trápila v nepřehledné partii Artema Mameteva, který se jí nakonec vysmekl a se štěstím bodoval on. Rovněž Adéle patří velká gratulace.

Startovní pole společného turnaje HD16 obsahovalo 66 jmen. Tabulka níže ukazuje dosažené výsledky všech našich reprezentantů.

V Openu A startovalo 14 šachistů, žádný z nich nebyl z Plzeňského kraje, z vítězství se zde radoval s 8,5 body Braňko Husárik, druhý se sedmi body skončil Rudlof Jun, bronz patří s 6,5 body Pavlu Kurekovi. V Openu B hrálo hned 55 (resp. 54) šachistů, včetně jediné statečné dámy Terezy Urválkové z ŠK 64 Plzeň. Jak se dařilo dalším našim zástupcům, napoví následující tabulka.

26. října se odehrál i bleskový turnaj, jehož výsledky najdete zde. I v tomto turnaji startovala řada hráčů z Plzeňského kraje. Na tomto místě vypíchnu jen výkon Víta Bludského (ŠK 64 Plzeň), který získal 7 bodů z 9, a skončil tak na skvělém pátém místě. Poznamenejme, že Vít měl startovní číslo 45 a nechal za sebou mj. i GM Petra Neumana z ŠK Líně.

Děkujeme všem za vzornou reprezentaci kraje, gratulujeme ke skvělým výsledkům, výkonům, Anežce a Adéle k medailím, Adamovi, Vítovi a Artemovi k postupu na MČR. A Vy, kterým postup utekl o chloupek, nevěšte hlavu, bojovali jste super a my jsme za to moc rádi!

Výsledky: http://chess-results.com/tnr679685.aspx?lan=5
Fotogalerie: https://eu.zonerama.com/dewinvenca/Album/9051263

Minimálně kontroverzně na mě působila účast „ruských“ šachistů, kteří jsou registrováni v ryze „ruském“ oddílu ŠK Aurora – Šachová škola Anatolije Karpova. Shodou okolností nedávno vyšlo několik článků, že bývalý mistr světa Karpov leží v kómatu v nemocnici. Tento přítel ruského prezidenta Putina a poslanec Dumy měl být buď napaden, nebo se sám zranil v Moskvě. Leč nyní politiku stranou, je čas se podívat na Vaše ohlasy z mistrovství a Vaše fotky… Textíky prošly drobnou jazykovou korekturou. Za ohlasy z místa dění a fotky děkuji paní Bludské, paní Ježkové, Petru Herejkovi, Vlastovi Königovi, panu Křivkovi a Vašku Novému.

Ohlasy z místa dění

Jitka Bludská: Za mne velice dobře zorganizovaný turnaj, vše začínalo na čas, organizátoři byli milí, a tak byla na turnaji dobrá nálada a všechny děti si to užily. 

Na některých jsem viděla tričko s nápisem “Přežil jsem Herlíkovice”. Z vyprávění Jany Ježkové o loňském mistrovství v Herlíkovicích jsem pochopila, že loňský rok s letošním byl zcela nesrovnatelný. Ocenila jsem, že ceny dostali na konci nejen Ti nejlepší, ale například i nejmladší účastník turnaje Evička Tykalová dostala hodiny s motivem pohádky Ledové království (za Evičku převzal Jarda Roubal). Nebo ve středu odpoledne na bleskovém turnaji dostal cenu útěchy ten, který skončil úplně poslední (myslím, že bylo 111 účastníků).

Zřejmě všechno vybrané startovné bylo rozděleno mezi úspěšnější účastníky.  Vítek, přestože skončil pátý, poprvé v životě vyhrál finanční odměnu 600,-Kč, což ho psychicky hodně povzbudilo, protože po 4 prohraných vážných partiích byl hodně špatný. Hynek skončil v bleskovém turnaji 14. (Ve věkové kategorii H14 byl Vítek první a Hynek druhý). Původně tam kluci neměli jít, ale nakonec tam šli, protože si to moc přáli, stejně už neměli šanci na postup, a řekli mi, že je bleskový turnaj neunavuje, protože na blitz nepoužívají mozek, ale instinkt.

Hotelové služby mi přišly také skvělé: jídlo bylo výborné, ping-pong, bazén, bowling si děti užily.  Tyhle možnosti byly fajn na odreagování a řešení splínů  po prohraných partiích. 

A měli jsme i štěstí na počasí, takže toho rodiče i děti využívali k výletům. Děti z ŠK64 proto odjížděly nadšené, i když Petr Herejk byl asi z výsledků ŠK64 trochu zklamaný, protože postoupil „jen“ Artem Mametev. Hynek s Vítkem ale ani neměli ambice na postup. Vědí, že by se museli věnovat šachům víc než 1,5 hodiny týdně 9 měsíců v roce…

Je taky moc fajn, že mimo šachovnici jsou mezi dětmi i jejich rodiči (v rámci Plzeňského kraje) přátelské vztahy.

Jana Ježková: Ubytování a strava komfortní, počasí klaplo, bohatý doprovodný program: bobovka, exkurze do sklárny, trampolína, turnaj v bleskovém šachu… + jsme doplnili o výlety, lanovou dráhu, ping-pong, kulečník. Vše plynulo bez problémů. 

Drobné zádrhely v organizaci akce není nutné zmiňovat, neb celkově byla akce zvládnuta bezvadně. 

Kluci si užili letenskou partu i další kamarády z Plzeňského kraje. Gratulujeme k velikému úspěchu Anežky Nové a postupům na MČR Adamu Rudlofovi, Artemu Mametevovi a Vítu Vilímkovi. Jen nás mrzí, že boj v posledním kole o postup na MČR Matěje Křivky, který hrál na turnaji skvěle, a též Jiříka Ježka a Makara Honcharova, nevyšel. Ale je to jen hra, že…

Petr Herejk: Z ŠK 64 Plzeň bojovalo na Mistrovství Čech mládeže hned 13 hráčů, z toho 2 v HD16, 3 v HD14, 4 v HD12 a 4 v národním openu. Nejcennější výsledek vybojoval Artem Mametev v nejprestižnější kategorii H16. Díky výhře v posledním nervózním kole vybojoval 6,5 bodu a z 6. místa se mohl radovat z postupu na Mistrovství ČR 2023. Pro druhého našeho zástupce v kategorii H16 Štěpána Kuchtu byla již samotná účast na Mistrovství Čech H16 odměnou za jeho dlouholetou věrnost šachu. Vybojoval 2,5 bodu a 63. místo.

V H14 hráli Hynek a Víta Bludští a Ema Urválková. Víťa nakonec výhrou v posledním kole dosáhl na 5 bodů a přeskočil Hynka na pomocné hodnocení. Pozoruhodné ale bylo, že v 1. a 2. kole jasně přehrál hráče, kteří se umístili v konečném pořadí na „postupovém“ 5., resp. 6. místě! Bohužel série 4 porážek v řadě od 3. do 6. kola jej z boje o postup vyřadila. Přesto výkon 1532 svědčí o velké síle v této kategorii. Hynek získal také 5 bodů, skončil na 24. místě, o ztrátě šance na postup bohužel rozhodla trochu zbytečná porážka v 6. kole. Ema bojovala velmi statečně, ukázala, že zlepšující tendenci výkonnosti! Vybojovala 3,5 bodu, což ji vyneslo na 54. místo (9 míst nad jejím nasazením) a mezi děvčaty D14 brala skvělé 5. místo! 

V H12 byl největším želízkem Makar Honcharov. Až do 8 kola byl bez porážky (4 výhry a 4 remízy), v posledním kole ale v dramatické partii soupeři bohužel vyšel jeho bezhlavý útok, Makar musel složit krále, a tím přišel o postup na MČR (jak se později ukázal, v případě výhry by bral bronzovou medaili). Obsadil s 6 body 14. místo. Druhým zástupcem ŠK64 v H12 byl Vojta Jančík a začal skvěle. Po 5. kole byl jen půlbod od 3. místa, pak ale přišla série tří porážek v řadě (bohužel ve všech případech po zbytečných chybách). Nakonec z toho bylo 50%, tedy 4,5 bodu, a 46. místo. Ve stejném turnaji bojovala i dvě naše děvčata, Denisa  Marešová vybojovala nakonec sympatické 4 body a 58. místo. V pořadí děvčat D12 z toho bylo 12. místo. Magdaléna Koutecká rozehrála turnaj velmi dobře, po 5 kolech měla 3 body a dělila se v pořadí D12 o 4. místo, bohužel ale po porážce v 6. kole musela ze zdravotních důvodů z turnaje odstoupit a svůj bodový zisk již nerozšířila. Obsadila konečné 73. místo (v D12 19. místo).

Další hráči ŠK64 bojovali v národním openu. Na 5 bodech a na pěkném 23. místě skončila Tereza Urválková a to i přesto, že dvě kola vynechala. Se stejnými 5 body obsadil 24. místo Andrej Andrusevych. Skvělým výkonem se prezentoval osmiletý Vašek Koutecký, který odehrál jen 7 kol, vybojoval 4 body, obsadil 35. místo a zároveň byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje do 10 let! Jakub Mareš odehrál svůj první “vážný” turnaj, kromě cenných zkušeností získal 2,5 bodu a skončil na 50. místě.

Vlasta König: Ještě přidám jeden postřeh z partie Tomáše. Je to o tom, že při nestejných rošádách se už nesmí zastavit postup na krále, jinak to špatně dopadne, což se stalo Lindě Štěpánkové s Tomášem v posledním kole. Je to na onlinech (https://view.livechesscloud.com/…149). V 16. tahu přichází 0-0-0 Lindy a oba hráči se rozbíhají proti králi. Linda je o krok vpřed a víceméně vyhraná po 19. tahu gxh6, g6  20. h5, bxc3, 21. hxg6  +-.  Jenže se zastavila a brala pěšcem 19. cxb4?? a partie se najednou otočila. Byl to spíš psychologický okamžik, možná strach, ale stál ji partii.

Vašek Nový: Protože jsem získal při přípravě svojí dcery trochu přehled o dění v kategorii HD12, chtěl bych vypíchnout pár partií právě z tohoto turnaje.

Mistrovství Čech mládeže 2022 – HD12: round 9, game 2 (livechesscloud.com)

První ukázka je z posledního kola, bojovalo se v ní o postup na republikové finále. Bílý měl lepší pomocné hodnocení, které by mu asi na postup stačilo i v případě remízy. Černý naopak vzhledem ke svému špatnému pomocnému hodnocení potřeboval vyhrát. Jak se s touto situací vypořádali oba soupeři a zejména bílý (mimochodem ve výsledku vůbec nejlépe umístěný hráč české národnosti a celkově bronz) můžete posoudit sami. Já sám jsem se při prvním přehrávání této partie musel několikrát podívat do záhlaví stránky, jestli se mi přehrávání partie nějak nepřepnulo na jinou partii na nějakém úplně jiném turnaji. Originální a nealibistická hra bílého, těžko uvěřit, že partii hráli desetiletí kluci!

Mistrovství Čech mládeže 2022 – HD12: round 5, game 11 (livechesscloud.com)

V druhé ukázce se představí jeden z ruských účastníků turnaje. Po úvodní nekorektní oběti bílého se černá dostala do situace, kdy by přesná obrana znamenala plný bodový zisk. Černá se ale nezorientovala správně, a i když si zdánlivě odlehčila několika výměnami figur, dostala nakonec mat. Působivá je závěrečná pasáž, kdy černý král nemá obrany, i když je materiál již zredukovaný a figurky bílého do hry teprve naskakují ze střídačky.

Mistrovství Čech mládeže 2022 – HD12: round 3, game 10 (livechesscloud.com)

Se třetí ukázkou zabrouzdáme do našich regionálních vod a představíme našeho jediného postupujícího z této kategorie do republikového finále chlapců. Chybu černého v zahájení potrestal bílý svým osmým tahem krutě, ale přesně, a v praktickém testu taktického postřehu tedy obstál na výbornou.

Mistrovství Čech mládeže 2022 – HD12: round 6, game 5 (livechesscloud.com)

S poslední ukázkou se nám představí nová mistryně Čech z našeho kraje. Nešablonovitou hrou v koncovce, kdy namísto prosazování pěšce se soustředila na soupeřova krále, se jí podařilo získat druhého pěšce navíc (hrozba 32… b4#). Jen škoda, že o trochu později zůstalo už jen za kulisami elegantní 37… b4+ s neodvratným matem.

Zdroj: sachyplzen.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *